ATRAKCJE

Baza Obozowa w Kostkowicach jest położona w pięknym lesie sosnowym w pobliżu zalewów, zamków oraz pięknych krajobrazów Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Zobaczcie atrakcje w promieniu 20 kilometrów od naszej bazy!

ZAMKI

Zamek w Ogrodzieńcu – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze. Obiekt oferuje zwiedzanie zamku, „Noce z duchami” i pokazy rycerskie. W pobliżu znajdziecie również park linowy oraz Kolejowy Park Rozrywki. To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd!

Mirów i Bobolice – te sąsiadujące ze sobą warownie można spokojnie zwiedzić w czasie jednego spaceru. Zamek w Bobolicach, oprócz swojej wspaniałej historii, ma za sobą kilka filmowych występów np. w serialu „Korona królów”. W trakcie zwiedzania zamku można posłuchać legendy o braciach – Mirze i Bobolu.

Bąkowiec – obok obiektu przebiegają dwie najważniejsze trasy jurajskie: czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd oraz niebieski Szklak Warowni Jurajskich. Położenie i budowa bardziej kwalifikują go do strażnic obronnych. Ruiny zamku znajdują się na skalistym wzgórzu.

NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI…

Zalew Dzibice – oprócz zalewu, do którego dostęp ma bezpośrednio nasza baza, w ciągu 10 minut spacerkiem dotrzecie nad większy zalew – Zalew Dzibice.

Wielbłąd– jest to wapienna skała położona tuż obok Zalewu Dzibice. Wejście na wielbłąda zajmuje parę minut, widoki są piękne, a tuż obok skał na polanie można zorganizować zajęcia programowe.

Wywierzyska rzeki Białki– idąc dalej możemy zobaczyć charakterystyczne dla tego terenu wywierzyska. Będzie to idealna okazja do zapoznania harcerzy z otaczającą nas przyrodą i gatunkami roślin.

Skała Jastrzębnik, Jaskinia Kroczycka, Góra Popielowa – jeśli wybierzemy się na dłuższą wędrówkę, możemy odwiedzić kolejne miejsca charakterystyczne na Jurze.

Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury – wybierając się do pobliskiej miejscowości – Podlesice możemy odwiedzić Centrum Jury, ale także zobaczyć Górę Sulmów, Jaskinie Głęboką oraz Górę Zborów.

INNE

Okiennik Wielki – Niedaleko Zawiercia, na gruntach wsi Piaseczno, matka natura wymodelowała grupę skał znaną jako Okiennik Wielki. U podnóża skał przebiega Szlak Orlich Gniazd.

Polecamy również:

Potrzebujesz pomocy w zaplanowaniu programu? Skontaktuj się z nami! Polecimy Ci więcej lokalnych atrakcji, firmę transportową i doradzimy w wyborze wycieczek!